293949418 440410881092197 6348532099445057094 n 1 1
Νομοθεσία

Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

Κατατίθεται έως το τέλος Σεπτεμβρίου κατά τη φοίτηση των μαθητών στην Α΄ Γυμνασίου.

Τα Α.Δ.Υ.Μ. είναι απόρρητα έγγραφα μη ανακοινώσιμα. Φυλάσσονται εντός ειδικού φακέλου, σε ασφαλή χώρο της σχολικής μονάδας.

Το Α.Δ.Υ.Μ. στο πλαίσιο των σχολικών μονάδων Π.Ε. και Δ.Ε. κατά τη διάρκεια ισχύος του αξιοποιείται για τα ακόλουθα:

1. Για τη συμμετοχή των μαθητών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής
  2. Για τη συμμετοχή των μαθητών στους “Αγώνες Αθλοπαιδείας”, στις λοιπές Σχολικές Αθλητικές και άλλες Δραστηριότητες και Σχολικούς Αγώνες εκτός των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων και των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων.

Η παράλειψη κατάθεσης του Α.Δ.Υ.Μ. μετά τον Σεπτέμβριο, συνεπάγεται τη φυσική παρουσία χωρίς ενεργή συμμετοχή του μαθητή στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, χωρίς ο μαθητής να θεωρείται αδικαιολογήτως απών, μετά από σχετική απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων ύστερα από εισήγηση του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής και της Διευθύντριας της Σχολικής Μονάδας.